Поради для батьків дітей дошкільного віку

/Files/images/harchuvannya/73.jpg


Раціональне, здорове харчування дитини є важливим щоденним питанням!
В повсякденному харчуванні обов’язково мають бути: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, клітковина, вода.
Той, хто дбає про своє здоров’я, має дотримуватись трьох принципів здорового харчування: помірність, різноманітність, збалансованість.
Помірність – щоб калорійність раціону не перевищувала енергетичних витрат організму.
Різноманітність – передбачає споживання продуктів усіх основних груп (хліб і крупи; овочі та фрукти; м’ясо та молочні вироби).
Збалансованість – означає правильне співвідношення цих груп продуктів.
Для того, щоб їжа приносила користь, необхідно знати години харчування, а також правильно розподілити, коли і які продукти вживати. Наприклад, продукти, багаті на білок (м’ясо, рибу, яйця, горох, квасолю), вживають на сніданок та обід, а страви з круп та овочів залишають на вечерю.
Необхідно, щоб їжа була різноманітною. Але є продукти, вживання яких треба обмежити. Це цукор, жир, сіль, борошняні вироби. Від надмірного вживання солодощів люди повнішають, у них псуються зуби, вони частіше хворіють. Надлишок в організмі солі теж може стати причиною захворювань.
Голод - це голос природи, який дає сигнал, що організму потрібна їжа.
Апетит – це звичка, набута людиною протягом життя і проявляється бажанням поїсти внаслідок зміни настрою, певної ситуації, настання становленого часу, впливу виду, смаку, запаху їжі і навіть однієї думки про ту або іншу їжу.
Для дітей перш за все необхідне споживання повноцінного білка. Адже це основний будівельний матеріал для організму. В разі його нестачі виникає гальмування росту. Необхідно пам’ятати, що саме в продуктах тваринного походження білки є повноцінними. Дуже корисним для організму дітей та підлітків є біле м’ясо птахів (грудинка), як джерело легкозасвоюваного повноцінного білка, що практично не містить жиру. Телятина та нежирна свинина відіграє важливу роль у кровотворенні (зокрема, його вживання рекомендують при недокрів’ї як джерело заліза). Джерелом білка є також яйця, риба, молоко, сир, картопля, свіжа капуста, гречана, рисова, вівсяна крупа.
Жири – теж частинка тіла людини. Після травлення їх організм відкладає „про запас” – під шкірою та навколо життєво важливих органів, таких як серце, печінка і нирки. Вони захищають нас від холоду і запобігають пошкодженню внутрішніх органів і кісток. Тому деяка кількість підшкірного жиру дуже необхідна для підтримання здоров’я. Найбільш необхідні для організму жири знаходяться в молоці, вершковому маслі, сметані, кефірі, йогуртах, яєчному жовтку, жирній рибі (оселедець, скумбрія, сардини), нерафінованій олії. Ці жири знижують рівень холестерину в крові, зменшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань.
Корисність вуглеводів для організму в тому, що вони сприяють нормалізації процесів травлення, дають відчуття ситості на тривалий час, а деякі швидко втамовують голод (фрукти, мед, цукор). Вуглеводи дуже калорійні. Їх надлишок у раціоні може привести до ожиріння (особливо в дитячому віці).
Здоровий раціон не обходиться без клітковини, оскільки вона допомагає виводити відходи з організму. Вона також надає нашій їжі „об’єму”, підсилює моторику кишечника, нормалізує травлення і допомагає контролювати вагу.
У здоровому харчуванні ніяк не обійтись без води. Вона не вважається поживною речовиною, але виконує життєво необхідні функції: сприяє обміну речовин, виводить токсичні відходи. Організм дитини шкільного віку потребує 1,5 – 2л рідини. Корисно також випивати склянку – півтори джерельної води. За нестачі води в організмі людина відчуває спрагу, з’являється млявість, знижується тиск крові. Якщо без їжі можна прожити більше місяця, то без води - лише кілька днів.
Ключовими компонентами здорового раціону є вітаміни і мінерали. Вони також містяться у їжі і є важливим джерелом протеїну, вуглеводів та жирів. Вітаміни й мінерали легко руйнуються у процесі обробки їжі, тому так важливо щодня їсти хоча б трохи сирих овочів і фруктів.
Найпоширенішими з вітамінів є:
- вітамін А сприяє росту, потрібний для нормального зору. Його багато у моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі
- вітаміни групи В необхідні для розумової і фізичної праці. Містяться вони у житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м’ясі
- вітамін С запобігає застуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту, лікує цингу. Багато його в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, шипшині, часнику, лимонах, чорній смородині
- вітамін D зміцнює кістки, запобігає рахітові. Міститься в молоці, печінці, житньому хлібі, яйцях, риб’ячому жирі
Організм дитини, особливо в період його формування, дуже чутливий до дефіциту вітамінів. При їх нестачі розвивається гіповітаміноз (погіршення самопочуття, швидка втомлюваність, дратівливість, зниження захисних сил організму). Такі стани частіше спостерігаються взимку та навесні, що пов’язано з особливостями харчування у ці періоди. Адже тоді менше вживається свіжих овочів та фруктів та й вміст вітамінів у цих продуктах є меншим, ніж влітку та восени. Тоді добову потребу у вітамінах слід забезпечити змішаним раціоном харчування. Корисно вживати щоденні вітамінні салати, які доступні кожній сім’ї:
1. Морква, яблуко, солоний огірок, хрін, зелень петрушки.
2. Червоний буряк, морква, майонез.
3. Редька, морква, часник, сметана, сіль, цукор, зелень петрушки.
На формування м’язової, кісткової, нервової тканин у дітей впливають мікроелементи: калій,кальцій,магній, залізо, йод, фосфор, цинк. Тому у харчуванні мають бути : яблука,абрикоси, вишня, виноград, ананаси, квасоля, огірки, капуста, риба, м’ясо, в яких їх найбільше.
Для прикладу візьмемо кільку. Це дрібна промислова риба родини Оселедцеві. Хоча її незаслужено відносять до дешевих сортів риби, вона - величезрий резерв кальцію. А кальцій бере участь у формуванні кісткової тканини, стимулюе ріст учня. Під його впливом формуються гарні й міцні зуби.А в хребті, лусці, хвості зосереджені також запаси фосфору.

/Files/images/Untitled-2-2.jpg

Меню для майбутнього першокласника

Меню для майбутнього першокласника

Підібрати правильне і повноцінне меню для майбутнього першокласника дуже важливо, оскільки від харчування багато в чому залежить імунітет, а також стан кісток, зубів і м’язів дитини. Батьки повинні докласти максимум зусиль для того, щоб за допомогою правильного харчування оздоровити організм дитини перед школою.

Як показує практика, перші тижні для першокласника в школі стають справжнім випробуванням. Цей складний період супроводжується не тільки адаптацією школяра до нових умов, але також гормональними змінами в організмі, інтенсивним зростанням і численними стресовими ситуаціями. У зв’язку з цим, організм дитини потребує достатньої кількості поживних речовин і вітамінів, якими необхідно запастися в літній період.

Навчання в школі вимагає від першокласника посидючості, величезної концентрації уваги, а також позитивного настрою. Навантаження на дитину, у свою чергу, призводить до втоми, поганого апетиту і сну, а також до депресій. Щоб цього не сталося, необхідно забезпечити організм дитини продуктами харчування, які містять корисні речовини для підтримки організму.

Їжа для майбутнього першокласника повинна бути збалансованою, містити необхідну кількість білків, жирів і вуглеводів, необхідних амінокислот, вітамінів і мінералів. Якщо у дитини є надлишкова вага, їй необхідно підібрати дієту, оскільки з ожирінням дитині буде важко на уроках фізкультури.

Підбираючи меню для дитини необхідно враховувати потреби організму і її рухову активність. Калорійність меню для майбутнього першокласника повинна бути приблизно 2400 ккал, але якщо дитина веде активний спосіб життя і займається спортом, то їй знадобиться на 300-600 ккал більше.

Для майбутнього першокласника незамінними в харчуванні є білки, в тому числі молочний і рибний білок, які легко засвоюється організмом. Добова норма білка для майбутнього школяра повинна складати не менше 70-90 грам. Крім цього, обов’язково потрібно включити в меню дитини жири, які містяться в сметані, рослинному і вершковому маслі, а також вуглеводи, що містяться в картоплі, хлібі, цукрі і крупах.

Щоб зміцнити імунну систему дитини, в її організм повинна надходити достатня кількість таких мікроелементів, як залізо, цинк, селен, а також амінокислоти. Тому, в меню необхідно включити яйця, печінку, рибу, пісну яловичину і телятину. Крім цього, для нормального функціонування імунної системи дитини необхідні вітаміни РР, який містять бобові, гриби, гречка, вітамін В2 і В6, який містять рис, гречка і овес, вітамін С, який містять обліпиха, перець, помідори, цитрусові , смородина, кріп, петрушка, шпинат, капуста, вітамін Е, який містять соняшникову, соєву та гірчичне масло, яйця, печінка, а також вітамін А, який містять морква, солодкий перець, кріп, петрушка, щавель.

Для повноцінного функціонування кісток і м’язів дитини потрібен вітамін Д, солі фосфору і кальцію. Тому, в щоденний раціон майбутнього першокласника необхідно включити 3 або 4 порції молочних продуктів: молоко, кефір, йогурт, сир, твердий сир. Вітамін Д міститься в жовтку курячого яйця, вершковому маслі, риб’ячому жирі. Крім цього, запастися вітаміном Д дитина може під впливом променів сонця.

У зв’язку з великим навантаженням на нервову систему школяру знадобляться запаси вітамінів групи В. Дефіцит вітамінів цієї групи може призвести до сонливості, млявості, головного болю, дратівливості і тривалих депресій. Вітамін В містяться в печінці, язику, нирках, курячому та кролячому м’ясі, яловичині, телятині, горіхах, червоній рибі, молоці, ячній, гречаній і перловій крупах, сирі, яйцях. Для підтримки клітин нервової системи необхідно включити в меню майбутнього першокласника виноград, банани, груші, ківі, абрикоси, вишню, чорну смородину.

"Харчування дитини влітку".

Влітку процеси росту у дітей протікають найбільш інтенсивно, у зв'язку з чим підвищується їх потреба в білку - основному пластичному матеріалі.
Крім того, у спекотні дні організм дитини втрачає з потом значні кількості мінеральних речовин і вітамінів. Для покриття цих додаткових витрат потрібно збільшення калорійності і харчової цінності дитячого раціону. З іншого боку, у жаркі дні у дітей нерідко спостерігаються зміни з боку шлунково-кишкового тракту - погіршується апетит.
Як же, шановні батьки, Вам організувати харчування дитини в літній час?
По-перше, калорійність харчування повинні бути збільшено приблизно на 10-15%. З цією метою в раціоні дитини слід збільшити кількість молока і молочних продуктів, в основному за рахунок кисломолочних напоїв і сиру, як джерел найбільш повноцінного білка.
Влітку в раціон дитини необхідно широко включати перші овочі: редис, ранню капусту, ріпу, моркву, буряк, бурякову гичку, свіжі огірки, пізніше - помідори, молода картопля, а також різну свіжу зелень як городню, так і дикорослу: кріп, петрушку, кінзу, салат, зелена цибуля, часник, щавель, кропиву та ін.

Другою особливістю організації харчування дитини в літній час є більш раціональна організація режиму харчування дитини. У спекотні літні місяці режим харчування рекомендується змінити таким чином, щоб обід і полуденок помінялися місцями. Цей режим є більш фізіологічним. Справа в тому, що в особливо жаркий полуденний час, коли апетит у дитини різко знижений, йому пропонується більш легке харчування, що складається, в основному, з кисломолочного напою, булочки або хліба і фруктів. Він легко справляється з такою їжею, після чого його укладають на денний сон. Відпочилий і зголоднілий після легкого перекусу", дитина із задоволенням з'їсть весь обід, що складається з найбільш калорійних багатих білком страв.
Підвищення добової калорійності харчування дитини може бути досягнуто також за рахунок підвищення харчової цінності сніданку. У нього рекомендується включати будь-яке багате білком блюдо (м'ясне, рибне, сирне, яєчне). Це також фізіологічно більш обгрунтовано, так як після нічного сну, в прохолодне ранкове час діти їдять з великим апетитом.
У літній час, крім загальноприйнятих чотирьох прийомів їжі, дитині можна дати ще й п'яте годування у вигляді склянки кефіру або молока перед сном. Це особливо раціонально в тому випадку, коли вечеря дається в більш ранні терміни, а час укладання дитини на нічний сон кілька відсувається з-за великої тривалості світлового дня.
У літній час необхідно звертати увагу на дотримання питного режиму. У спекотні дні значно підвищується потреба організму в рідині. Тому необхідно завжди мати запас свіжої кип'яченої води, а ще краще - відвару шипшини, несолодкого компоту або соку. Тоді буде виключена можливість використання дитиною сирої води, особливо в заміських умовах, яка може створити небезпеку виникнення розладу травлення.

Вживання сирих соків - це ще один крок до здоров'я. Це суттєве джерело вітамінів, мінеральних солей і численних корисних мікроелементів. У багатьох соках з м'якоттю (нектари) багато пектину, а він. Як відомо, має здатність зв'язувати продукти гниття і бродіння в кишечнику і в такому вигляді виводити їх з організму. Ось чому нектари можуть виступити в ролі напоїв "захисту" для виведення шкідливих токсичних речовин з організму.
Шановні татусі й мами, запам'ятайте:
Морквяний сік сприяє нормалізації обміну речовин, покращуючи процеси кровотворення і транспорту кисню, стимулює фізичний і розумовий розвиток.
Буряковий сік - нормалізує нервово-м'язове збудження при стресах, розширює кровоносні судини.
Томатний сік - нормалізує роботу шлунка і кишечника, поліпшує діяльність серця, містить багато вітаміну С.
Банановий сік - багато вітаміну С.
Яблучний сік - зміцнює серцево-судинну систему, нормалізує обмін речовин, покращує кровотворення.
Виноградний сік - має тонізуючу, бактерицидну, сечогінну, проносну дію, сприяє зниженню артеріального тиску.
Ось кілька літніх рецептів для дітей, які, я сподіваюся, їм сподобаються.

1. Салат з редису з зеленим цибулею.
Червоний редис очистити від бадилля, білий від шкірки, ретельно вимити, обдати окропом, нарізати кружечками, змішати з дрібно нашаткованою зеленою цибулею, послить, заправити рослинним маслом.(Редиска 50г, цибулю зелений 10г. олія рослинна 4 р)
2. Щі зелені
Щавель і молоду кропиву перебрати, ретельно вимити, обдати окропом, воду злити, листя пропустити через м'ясорубку. У киплячий бульйон покласти дрібно нарізану картоплю, варити до готовності, за. За 10-15 хвилин до кінця варіння додати підготовлені щавель і кропиву, пасеровану на вершковому маслі цибулю. Подавати зі зметеній, дрібно нарубаним яйцем, звареним круто.(Щавель 40г, картопля 30г, цибуля ріпчаста 10 г, масло вершкове 5 г, сметана 10 г, яйце 1/3 шт., зелень 5г)
3.Кисіль із ревеню
Ревінь очистити, вимити, нарізати на шматочки, відварити у воді до м'якості, протерти через сито. Додати цукор, довести до кипіння, влити при помішуванні розведену в холодній воді картопляну муку, ще раз довести до кипіння і відразу сіяти з вогню.(Ревінь 40г, цукор 15 г, борошно картопляна 6г)

Приємного апетиту!

Кiлькiсть переглядiв: 239

Коментарi